Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad Geçiş Dönemi Devlet Başkanı Itno ile ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad Geçiş Dönemi Devlet Başkanı Mahamat İdris Debi Itno ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"Sizi ve heyetinizi Ankara'da misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Bu vesileyle merhum Cumhurbaşkanı İdris Debi Itno'ya bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum.

Çad halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

Bugün değerli kardeşim ile gerçekleştirdiğimiz ikili ve heyetler arası görüşmelerde Türkiye ve Çad arasındaki ilişkileri her boyutta nasıl daha ileriye taşıyabileceğimize dair fikir alışverişinde bulunduk.

Geçiş döneminde Türkiye olarak Çad'a her türlü desteği vermeye hazırız.

G5 Sahel ve  Sahel Sahra Devletleri topluluğunun dönem başkanlıklarını deruhte eden Çad Cumhuriyeti sahip olduğu büyük potansiyele böyle önemli bir role sahiptir.

Bugün imzalanan anlaşmalarla ilişkilerimizi daha ileri seviyeye taşımak ve Çad ülkemizin Afrika'da önde gelen ortakları arasında görmek istiyoruz.

Geçen sene ticaret hacmimiz belirlediğimiz hedefi aşarak %47 artışla 112 milyon dolara ulaşmıştır.

Sahip olduğumuz potansiyeli dikkate alarak ticari ilişkilerimizi derinleştirmeyi ve çeşitlendirmeyi arzu ediyoruz.

Yeni hedefimiz ikili ticaret hacmimizi 200 milyon dolar seviyesine taşımak ikinci etapta bunu 500 milyon dolara ulaştırmaktır.

Ticari ve ekonomik ilişkilerimizi bütünleyici kapsayıcı karşılıklı kazan kazan anlayışına dayanan bir yaklaşımda geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Çad'la işbirliğimizi her alanda daha ileriye taşımaya kararlıyız. Bu anlamda eğitim faaliyetleri ile Türkiye Maarif Vakfı kalkınma projeleri ve yardımlarıyla TİKA düzenli uçuşları ile Türk Hava Yolları ve sivil toplum kuruluşlarımız iki ülke ilişkilerine önemli katkılarda bulunuyor.

Çad Türk Dostluk Külliyesi bünyesindeki tarım okulunun inşası bitti. İki ülke arasındaki dostluğun bir nişanesi olarak bir an önce bu külliyeyi  Emcine'ye kazandırmak istiyoruz.

Fetö'ye karşı mücadelede Çad'lı kardeşlerimizin desteğini unutmamız mümkün değildir.

Fetö iltisaklı okulların 2017 yılında Türkiye Maarif Vakfımıza devredilmesine müteşekkiriz.

Terör örgütleri ve silahlı muhalif gruplarla eşzamanlı mücadele yürüten Çad'la askeri savunma ve güvenlik alanlarında ki işbirliğimizi de geliştirmeye hazırız. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken görüşmelerimizin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."
Hibya Haber Ajansı

Okunma